. . . . . . . .
                     
 
Zeytinin Tarihçesi
Püf Noktası
Zeytin ve Sağlık
Zeytinli ve Zeytinyağlı Yemekler
Zeytin Hakkında
 

Zeytin ve sağlık

Zeytinden elde edilen zeytinyağının içeriğinde olein E vitamini hidrokarbonlar linolik palmitrik ve steraik asitler bulunmaktadır. Zeytin bol kalori içermesinin yanında tüm bu faydaları sadece yağında değil kendi bünyesinde de bulundurmaktadır. Ev ilaçlarında zeytin tanesi kabukları yaprakları ve yağı kullanılır. Zeytin taneleri oldukça besleyicidir. Yaprak ve kabukları şekeri ve yüksek tansiyonu düşürür bağırsaktaki solucanları düşürür. Yağı ise sarılıkta çok faydalıdır karaciğeri çalıştırır safrayı arttırır karaciğer ağrılarını keser. Unutulmamalıdır ki yağlar mide de değil bağırsaklarda sindirilmektedir.

eytin ve Sağlık  
Zeytin ve zeytinyağı sofralarrımıza sağlık katan muhteşem ikili  

Ayrıca zeytinyağı kolesterolün damar tıkanıklığına yol açan LDL bileşenini azaltırken iyi kolesterol dediğimiz HDL’yi ise hiç etkilemez. İçinde %80 oranında bulunan oleik asit meme veren kadınlarda bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanması açısından çok faydalıdır. Kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır zeytinyağı.
Zeytin gastrid ve ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar ayrıca kabızlığa iyi gelir. Zeytin ve zeytinyağının içerdiği E vitamini dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki kötü etkilerini azaltır.
Akdeniz Beslenme Modeli'nde Zeytin !
Özellikle Amerikalı bilim adamları Akdeniz Beslenme Modeli’ni ideale en yakın beslenme modeli olduğunu düşünüyorlar. Sahiden de pek çok araştırma bu modelin sağlık açısından olumlu etkilerini gözler önüne sermektedir.
Modelin günlük beslenme programında her öğünde bulunması gereken en temel besinleri zeytin ve zeytinyağıdır. Yoğurt tahıl peynir süt ürünleri baklagiller sebzeler meyveler ekmek makarna ve kuruyemişler de günlük beslenmenin önemli parçaları.


     
       
     
      Tümhakları saklıdır.İzinsiz bilgi belge ve fotoğraf kaopyalanması yasaktır. Copyright 2010 Alan Zeytincili Sanayi Tic. Ltd. Şti.   Artova Tanıtım ve Tasarım Hizmetleri